دانلود رایگان مقاله اسراف و میانه روی از دیدگاه قرآن و روایات


خلاصه مقاله

چکیده

      محقق بر آن شده تا در این مقاله باستناد از قرآن و برخی از احادیث رسیده شده به بررسی دو مقوله اسراف و میانه روی و برخی از مهم ترین نتایج حاصله از آن دو بپردازد .   

  در ابتدای امر ،اسراف تعریف شده و به اثراتی همچون فقر ،شکاف طبقاتی ،محرومیت از هدایت ،هلاکت ،کیفر اخروی ،عدم استجابت دعا ،اشاره شده است و در بخش دوم مقاله به مسأله میانه روی و پیامد هایی همچون استقلال کشور ،آرامش روانی  ،مایه بقا و توانایی مالی ،رضایت و خشنودی الهی صحبت به میان آمده است .

   واژه کلیدی  :اسراف ـــ میانه روی ـــ کتاب قرآن ــ برخی از احادیث رسیده شده .

مقدمه

      بدیهی است که شناخت موضوعات اخلاقی وضداخلاقی در به کمال رسیدن انسان نقش موثری راایفا می کند . اکنون که به برکت نظام جمهوری اسلامی ایران ،زمینه آشنایی با تعالیم ودستورات اسلامی مهیا گردیده ، برهر فرد مسلمانی لازم است حتی المقدورمختصری ، با دستوراتی که اسلام برای نجات انسان ها معین نموده وهمچنین آن سری مسائلی که باعث انحطاط بشرمی گردند، پیدا نمایند تا مسیر تکاملی رابخوبی طی کند .

     درواقع خداوند هستی راآفرید تاانسان ازآن بهره گیرد ؛بدین سان استفاده ازنعمتهای الهی بارعایت شرایط وضوابط مقرر ،مانند حلال بودن درآمد ها ، عدم اسراف وتبذیردراموال وغیره وادای حقوق دیگران از دستورات واجب می باشد.

      ودر همین راستا ست که دین مقدس اسلام بهره برداری مشروع از نعمت های الهی وزیباییهای زندگی را مباح ورواواسراف وزیاده روی را حرام وناروا می داند.

      با توجه به دستورات الهی ونیزمسلمان بودن جامعه ایرانی ،انتظار می رود که این امر مهم در حداقل ترین درجه باشد ،درحالیکه آمار های مصرف عکس این رانشان می دهد و گفته می شود که ایران ازاسراف کارترین کشورهای دنیاست واین خود جای بسی تاسف دارد.

جهت دانلود رایگان متن کامل مقاله لطفاً نام و ایمیل خود را در فرم زیر وارد نمائید تا لینک دانلود برای شما کاربر عزیز ارسال گردد .

توجه نمائید که لینک دانلود چنانچه در Inbox ایملتان وجود نداشت ، قسمت Spam ایمیلتان را چک کنید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *